По-важни промени в данъчните закони за 2024 г.
Януари 03, 2024
1. По Закона за данък върху добавената...
Депутатите приеха и на второ четене промените в Кодекса на труда, с които се слага край на "дългите" уикенди и отработването в събота на дните около официални празници.
Според новите правила когато празничните дни съвпадат със събота и/или неделя, първият или първите два работни дни след тях са неприсъствени. Изключение от това правило са Великденските празници. Регламентът влиза в сила от 1 януари 2017 г. и през следващата година почивни дни ще са 2 януари (понеделникът след Нова година); 3 март (петък); 14 и 17 април (Разпети петък и понеделникът след Великден); 1 май (понеделник), 8 май (понеделникът след Гергьовден) и 24 май (сряда); 6 и 22 септември (съответно сряда и петък) и 24, 25 и 26 декември (Коледа). Почивен ще e и 27 декември (Стефановден), като компенсация за 24 декември, който е в неделя.
Освен фиксираните от новото правило, с промените в КТ Министерски съвет си запазва правото "да обявява еднократно и други дни за неприсъствени за оказване на обществена почит към важни исторически, политически, културни или други особено значими събития, както и дни за честване на определени професии и за оказване на признателност" (източник: НС).
Промените в Кодекса на труда относно почивните дни, компенсиращи официални и национални празници не получиха подкрепата на работодателските организации, които ден преди гласуването им в пленарна зала адресираха до народните представители негативно становище. Четирите национално представителни работодателски организации и КНСБ аргументираха искането си за оттегляне на законопроекта с наличието на: "противоречие с Конституцията на Република България; неспазване на Закона за нормативните актове, поради липсата на количествена оценка на въздействие за свързаната загуба на добавена стойност и БВП; нарушаване на Кодекса на труда и конвенции на МОТ за работното време и социалния диалог, доколкото проекта на ЗИД на КТ не е обсъждан в НСТС" (източник: НПРО).
Освен регламентацията на почивните дни около празниците, с гласуваните днес промени в Кодекса на труда се въвеждат и нови правила при командироването на работници в чужбина. Работодателите/доставчици на услуги ще трябва или да командироват работници за собствена сметка и под свое ръководство по договор, сключен между работодателя и ползвателя на услугите, или да изпращат работници или служители в предприятие от същата група предприятия. Премахва се и съществуващото в чл. 121, ал. 3 от КТ изискване страните да уговарят поне същите минимални условия на работа като тези в приемащата държава само когато срокът на командироване е по-дълъг от 30 календарни дни.
Трудовите спорове за осигуряване на условия на работа на командированите или изпратените в България работници или служители от други държави членки на ЕС ще се решават от съда по мястото, където работникът или служителят временно полага или е полагал труда си.
Пълният текст на нормативния акт ще бъде публикуван на страниците на news.inbalance.bg след обнародването му в Държавен вестник.