"Евростат" отчита слаб икономически растеж на еврозоната през първото тримесечие на годината

Общият брутен вътрешен продукт на еврозоната регистрира слаб растеж в началото на 2014-а година на фона на икономическата стагнация във Франция, спад на БВП на Италия и Холандия и въпреки солидната икономическа експанзия в Германия, показват неревизираните данни на "Евростат".
БВП на еврозоната се е повишил през първото тримесечие на годината с едва 0,2%, съвпадайки с предварителните данни на европейската статистика и след растеж от 0,3% в края на 2013-а година.
На годишна база БВП на региона, споделящ единната европейска валута, се е повишил с 0,9% (спрямо първото тримесечие на 2013-а година), също съвпадайки с предварителните данни на "Евростат" и след повишение с 0,5% през последното тримесечие на миналата година.
Тревожен знак за икономическото представяне в началото на годината е много слабото повишение на потребителските разходи с едва 0,1% (след 0,0% в края на 2013-а) и рязкото забавяне на бизнес инвестициите до растеж от едва 0,3% след повишение с 0,9% през последното тримесечие на миналата година.
Износът е отбелязал рязко забавяне до 0,3% след растеж от 1,4% през последното тримесечие на 2013-а година, като в същото време вносът в еврозоната се е повишил с 0,8%.
Така представените данни потвърждават слабия старт на икономическото развитие на еврозоната в началото на тази година въпреки солидния растеж от 0,8% на БВП на Германия, тъй като останалите ключови страни - членки са отбелязали доста по-слабо икономическо представяне. През първото тримесечие на годината БВП на Франция е без промяна на тримесечна база, БВП на Италия регистрира понижение от 0,1%, докато БВП на Холандия се е понижил с цели 1,4% спрямо последното тримесечие на 2013-а година.
Брутният вътрешен продукт на целия Европейския съюз (28-те страни - членки) е нараснал през първото тримесечие с 0,3% на тримесечна база, потвърждавайки предварителната оценка на "Евростат" и след растеж от 0,4% в края на годината, като на годишна база отчетеното повишение е от 1,4% след растеж с 1,0% в края на миналата година.
Най-солиден икономически спад на тримесечна база бележи Кипър с понижение на БВП с 4,1% на годишна база, следван от Естония (-1,5%) и Гърция (-1,1%), докато най-силна икономическа експанзия регистрира Румъния (скок на БВП с 3,8% на годишна база), следвана от Полша (+3,5%), Унгария (+3,2%) и Великобритания (+3,1%).
"Евростат" оповести и данните за производствените цени в еврозоната през април, като индексът на цените на производител (PPI) се е понижил с 0,1% на месечна база след спад с 0,2% през март и регистрира понижение на годишна база с 1,2% след спад с 1,6% през предходния месец. Данните за производствените цени съвпадат със средните прогнози на финансовите пазари.
Източник: БНР