По-важни промени в данъчните закони за 2024 г.
Януари 03, 2024
1. По Закона за данък върху добавената...
Дължи ли се от работодателя обезщетение за първите три дни от временната неработоспособност в случаите, когато лицето няма шестмесечен осигурителен стаж?
Все по-често работодателите се сблъскват със следния проблем: работник, който няма шест месеца осигурителен стаж, да ползва обезщетение за временна неработоспособност.
Тогава възниква въпросът: „Длъжен ли е работодателят да изплати първите три дни от обезщетението, или не?” Много от работодателите смятат, че щом НОИ не изплаща обезщетение на служителите с осигурителен стаж за този риск по-малък от 6 месеца, то и те не трябва да плащат.
В Кодекса за социално осигуряване в чл. 40, ал. 1, е упоменато кои от осигурените лица за общо заболяване и майчинство имат право на парично обезщетение вместо възнаграждение за времето на отпуск поради временна неработоспособност и при трудоустрояване. Това са лицата, които имат най-малко 6 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск. Изключение се прави за лицата, които не са навършили 18-годишна възраст.
В Кодекса на труда правото на отпуск при временна неработоспособност е засегнато в чл. 162. Работникът има право на отпуск при временна неработоспособност:
Тези отпуски се разрешават от здравните органи, като за времето на отпуск поради временна неработоспособност на работника се изплаща парично обезщетение в срокове и в размери, които са определени в Глава ІV на КСО и НПОПДОО.
Обезщетението, което осигурителят изплаща на работника за първите три работни дни от временната неработоспособност е в размер на 70 на сто от среднодневното брутно възнаграждение за месеца, в който е настъпила временната неработоспособност, но не по-малко от 70 на сто от среднодневното уговорено възнаграждение.
Случаите, при които осигурителят не изплаща възнаграждение за първите три работни дни от временната неработоспособност са само когато:
От описаното следва, че работодателят трябва да изплати обезщетение за първите три дни на служителя, въпреки че същия няма необходимия стаж.
Тъй като в този случай, не са налице всички условия, на които трябва да отговаря лицето, за да му се изплати обезщетение по чл. 40, ал. 5 от КСО, то при подаване на декларация образец 1 данните се отразяват в т. 16.4 „Дни без осигурителни вноски, зачетени за осигурителен стаж”, а не в т. 16.А „Дни във временна неработоспособност”.