По-важни промени в данъчните закони за 2024 г.
Януари 03, 2024
1. По Закона за данък върху добавената...
Лице предоставя счетоводни услуги чрез 2 собствени фирми: едната - ЕООД, другата - ЕТ. В тях като предмет на дейност са посочени извършване на счетоводни услуги и счетоводно-консултантски услуги.
Лицето научава, че за да съставя годишни финансови отчети, следва в предмета на дейност изрично да е записано съставяне на ГФО. Това добавяне в предмета на дейност на съставянето на годишни финансови отчети следва ли да се направи или не?
Отговор на въпроса дава експерт на Портал Счетоводство:
Новият Закон за счетоводството ползва термина счетоводно предприятие, идентично на термина специализирано счетоводно предприятие от отменения Закон за счетоводството. Дефиницията за счетоводно предприятие е поместено в параграф 1, точка 27 от Допълнителните разпоредби на Закона за счетоводството. Такова се явява е всяко лице, имащо регистрация по Търговския закон или по законодателството на друга страна-членка на ЕС, или на държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, в чийто предмет на дейност се съдържа организиране на счетоводно отчитане и съставяне на финансови отчети.
Според член 17, алинея 1 от Закона за счетоводството годишните, междинните и консолидираните отчети на фирмите се съставят от физически лица със трудово, служебно или облигационно правоотношение с фирмата или от счетоводни фирми.
Същевременно според член 18 от Закона за счетоводството, физическите лица, съставящи финансовите отчети, а също и управляващите и/или представляващите счетоводните предприятия, подписващи финансовите отчети, когато финансовите отчети са подготвени от счетоводни фирми, следва да отговарят на тези няколко изисквания:
1. Да разполагат със задължителна минимална степен на завършено образование и реален стаж по тази специалност:
а) висше счетоводно-икономическо образование и стаж в сферата на счетоводството, вътрешния и външния вътрешния одит и финансовата инспекция, данъчните ревизии или в качеството си на преподавател по счетоводство и контрол:
- за магистрите - 2 г.;
- за бакалаврите - 3 г.;
- за степен "професионален бакалавър" - 4 г.;
б) друго висше образование в областта на икономиката и 5 години стаж в сферата на счетоводството, вътрешния и външния одит и финансовата инспекция, данъчните ревизии или в качеството си на преподавател по счетоводство и контрол;
в) средно образование в областта на икономиката и 8 години стаж в качеството си на счетоводител;
2. Да не са били осъждани за престъпление, имащо общ характер съгласно глава V и по глава VI, раздел I от Особената част на Наказателния кодекс (НК).
Имайки всичко посочено до тук предвид, препоръчително е да се допълни предмета на дейност на предприятията. Така биха се избегнали и евентуални спорове с контролните органи.