Вие сте тук

Нови диапазони за входящ контрол на данните при приемане на Интрастат декларации за стоки от глави 22 и 44 на Комбинираната номенклатура

Нови диапазони за входящ контрол на данните при приемане на Интрастат декларации за стоки от глави 22 и 44 на Комбинираната номенклатура

Важна информация за Интрастат операторите, свързана с разширяване на обхвата на стоките, за които се прави валидация на данните при приемане на Интрастат декларации на базата на определени от НАП диапазони за минимално и максимално тегло в килограми публикуваха от приходната агенция. 

От НАП информират, че от 8 януари 2016 г. към досегашния списък се добавят всички кодове на стоки от глави 22 и 44 на Комбинираната номенклатура на стоките. 

Промяна има и в съобщението за грешки при отклонение на данните от определените диапазони. НОвият текст е: "Съотношението „Нето тегло в кг“/„Количество по доп. Мярка“ е извън допустимия диапазон (минимум-максимум) определен от НАП за нето тегло в килограми за единица количество по допълнителна мярка за стока с попълнения код в поле „Код на стока“.

По-долу е цитирана информацията и насоките от НАП относно действията, които трябва да бъдат предприети при получено съобщение за грешно съотношение между нетно тегло и количество по допълнителна мярка при подаване на Интрастат декларация. 

......

ДЕЙСТВИЯ ПРИ СЪОБЩЕНИЕ ЗА ГРЕШНО СЪОТНОШЕНИЕ МЕЖДУ НЕТНО ТЕГЛО И КОЛИЧЕСТВО ПО ДОПЪЛНИТЕЛНА МЯРКА

Целта на настоящия документ е да даде допълнителна информация и насоки за действие при получено съобщение за грешно съотношение между нетно тегло и количество по допълнителна мярка при подаване на Интрастат декларация. 

За улесняване на работата на Интрастат операторите в държавите-членки, всяка година ГД Евростат на ЕК изготвя и предоставя осреднени „Европейски коефициенти за превръщане“ за всички кодове по Комбинираната номенклатура (КН), за които – освен „нетно тегло в килограми“ - има определена допълнителна мерна единица за деклариране и на количество по допълнителна мярка. 

Създадени са два коефициента за превръщане:

- Коефициент за конвертиране на нетно тегло (килограми) в количество по допълнителната мярка; 

- Коефициент за конвертиране на нетно тегло (килограми) в стойност. За нуждите на българските Интрастат оператори. ТОЗИ КОЕФИЦИЕНТ КОНВЕРТИРА НЕТНО ТЕГЛО В СТОЙНОСТ В ЛЕВА! 

Тези коефициенти могат да се използват за изчисляване на количество в килограми при налично количество по допълнителната мярка или обратно, както и за изчисляване на примерна стойност в лева при налично количество в килограми и обратно, когато една от двете данни (в съответния случай) не е известна.

Пълната таблица на коефициентите за конвертиране се намира на сайта на НАП, рубрика ИНТРАСТАТ  Номенклатури.

На базата на гореспоменатите коефициенти, от 1 януари 2016 година в процеса на приемането на Интрастат декларации  като входящ контрол  се въвеждат диапазони на допустимост за стокови кодове от: 

- Глава 22 на КН – „Алкохолни и безалкохолни напитки и видове оцет“,  и 

- Глава 44 на КН – „Дървен материал и изделия от дървен материал“. 

Контролните диапазони, въведени в информационна система Интрастат, представляват минималните и максималните стойности на допустимото съотношение между декларираните данни за нетно тегло (в килограми) и количество по допълнителна мярка (в съответната допълнителна мерна единица) за стока от тези две глави. Минималните и максималните стойности на диапазоните са определени (със закръглявания) на принципа на допустимо отклонение спрямо коефициента за конвертиране на  нетно тегло в количество по допълнителната мярка в следните стойности:

- За стоките от глава 44 – плюс/минус 40%;

- За стоките от Глава 22 с допълнителна мерна единица „Литър“ - плюс/минус 10%;

- За останалите стоки от Глава 22 - плюс/минус 20%.

При деклариране на данни за нетно тегло и количество по допълнителна мярка, които генерират съотношение извън допустимите диапазони, приемането на декларацията ще се отказва и в протокола ще се изпраща съобщение за грешка: "Съотношението Нето тегло в кг / Количество по допълнителната мярка е извън допустимия диапазон (минимум-максимум) определен от НАП за нето тегло в килограми за единица количество по допълнителна мярка за стока с попълнения код в поле „Код на стока“. Ако разполагате с документи, които могат да потвърдят коректността на декларираните данни, моля да се обърнете незабавно към дирекция „Интрастат“ в ЦУ на НАП и да изпратите копие от тези документи по електронен път (на имейл адреси p.iliev@nra.bg  или d.yaneva@nra.bg) или по пощата, както и телефон за връзка с Вас. След разглеждане на предоставените документи и приемане на допълнително съобщените обстоятелства експертите от дирекция „Интрастат“ ще извършат служебно приемане на декларацията считано към датата на нейното действително подаване. 

Начини за ползване на коефициентите за конвертиране

1. Използване на коефициента за конвертиране на нетно тегло в количество по допълнителната мярка 

Този коефициент се използва когато е известно нетното тегло в килограми или количеството по допълнителна мярка в съответната мерна единица и искаме да изчислим другата величина, която не ни е известна. 

1.1. При дадено тегло на стоката в килограми,  разделяме теглото на съответния коефициент за конвертиране и получаваме количеството по допълнителна мярка в съответната допълнителна мерна единица:

- Количество по допълнителната мярка = количество в кг / коефициент за конвертиране на нетно тегло в количество по допълнителната мярка;

Пример: За стоката паркетни дъски и фризи  (код 4409 29 91) с нетно тегло 400 кг. искаме да изчислим количеството по допълнителната мярка в кв.м. Коефициентът за конвертиране кг/кв.м. е 9,8834:

Количество по допълнителна мярка = 400:9,8834 = 40,471 кв.м.

1.2. При дадено количеството по допълнителната мярка в съответната допълнителна мерна единица, умножаваме числото по съответния коефициент за да получим теглото в килограми:

- Количество в кг = количество по допълнителната мярка * коефициент за конвертиранена нетно тегло в количество по допълнителната мярка;

Пример: За стоката необработен дървен материал (код 4403 10 00) с обем 5 куб.м. искаме да изчислим нетното тегло в килограми. Коефициентът за конвертиране кг/куб.м. е 688,3542.

Нетно тегло = 5*688,3542 = 3441,771 кг

БЕЛЕЖКА: За стоките от група 2208 на КН (концентрирани алкохоли) с допълнителната мерна единица „L alc.100%“ (литри 100% алкохол), за определяне на количеството по допълнителна мярка трябва първоначално да се направи преизчисляване на литрите алкохолен продукт с определен алкохолен градус в литри чист (100%) алкохол. За целта се прилага формулата:

Литри 100% алкохол = (литри алкохолен продукт * алкохолен градус) / 100

Пример:

Така например  -  за 5 л  ром  със съдържание 40% - алкохол – трябва да се преизчисли  колко са литрите със съдържание 100%  алкохол.  За тази цел  изчисляваме:

- 5 L*40 градуса = 200 градуса. 

Получените 200 градуса се делят на 100 и се получава: 

- 200:100 = 2 L чист алкохол при 100 градуса. 

          За да намерим количеството в килограми изчисляваме:

- 2 L ром * коефициента за конвертиране2,1245 = 4,249 кг 

- Стойността на рома може да се изчисли като се умножи количеството в кг с коефициента за конвертиране на стойността за  кг в лева, а именно:

- Стойността = 4,249 кг* 9,075 лева= 39 лева

2. Използване на коефициента за конвертиране на нетно тегло в стойност

Този коефициент се използва когато е известно нетното тегло в килограми или стойността на стоката в лева и искаме да изчислим другата величина, която не ни е известна.

2.1. При дадено тегло на стоката в килограми,  умножаваме теглото по съответния коефициент за конвертиране и получаваме стойността в лева:

- Стойност в лева = количество в кг * коефициент за конвертиране на нетно тегло в стойност;

2.2. При дадена стойност в лева, разделяме числото на съответния коефициент за да получим теглото в килограми:

- Количество в кг = стойност / коефициент за конвертиране на нетно тегло в стойност.

......

Допустимите диапазони за единично тегло на дирекция "Интрастат" могат да бъдат намерени в рубрика 'Номенклатура" в интернет страницата на приходната агенция. Там могат да бъдат намерени и коефициенти за конвертиране на нетно тегло в количество по допълнителна мярка или стойност. Таблица с кодове на стоки от Комбинираната номенклатура, за които има диапазони за минимално и максимално тегло в килограми за единица количество по допълнителна мярка, както и таблица с коефициентите за конвертиране за 2016 година  могат да бъдат изтеглена и от прикачените по-долу файлове.  


Източник: НАП