По-важни промени в данъчните закони за 2024 г.
Януари 03, 2024
1. По Закона за данък върху добавената...
Служебното правителство одобри на седмичното си заседание проектите за промени в осем наредби по прилагането на трудовото и осигурителното законодателство.
Предложенията на социалното министерство за изменения и допълнения на подзаконовите нормативни актове бяха публикувани за обществено обсъждане в края на февруари и целят синхронизиране на некстовете на наредбите с влезлите в сила от 1 януари 2017 г. изменения и допълнения на КСО.
В прессъобщението, публикувано в интернет страницата на МС днес (29.03.2017 г.), са обобщени следните ключови моменти в новите разпоредби, приети от служебния кабинет:
С промени в Наредбата за отпускане и изплащане на обезщетения за безработица се създава възможност заявлението за отпускане на обезщетение за безработица да се подава по електронен път с ПИК или квалифициран електронен подпис. Регламентирано е също така, че при прекратяване на осигуряването след 31.12.2016 г., срокът за изплащане на паричните обезщетения ще се определя от броя на годините, през които лицето са е осигурявало за безработица след 2001 г., с което отпада необходимостта от предоставяне на документи, удостоверяващи осигурителен стаж. Необходимите данни за определяне правото и размера на обезщетението ще се получават от информационната система на НОИ.
С приетите днес промени в Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж отпада задължението за деклариране на имотно състояние при подаване на заявление за социална пенсия за старост и персонална пенсия.
С измененията в Наредбата за установяване, разследване, регистриране и отчитане на трудовите злополуки срокът за приемане или неприемане на злополуката за трудова се удължава от 7 на 14 дни.
С други разпоредби се регламентира задължението да бъдат внасяни осигурителни вноски върху доходите от обезщетения, изплащани въз основа на Кодекса на труда и други специални закони.
Изменения са направени и в Наредбата за паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване, с които се дава възможност на осигурениет лица, които не могат да получат обезщетения за болест и майчинство, тъй като осигурителят е преустановил дейността си, да представят документите, необходими за изплащане на обезщетенията, на хартиен носител лично или чрез упълномощени от тях лица в съответните териториални поделения на НОИ.
С промени в Наредбата за реда за избор на осигуряване, внасяне и разпределяне на задължителните осигурителни вноски се регламентира задължението за внасяне на осигуровки върху средствата за социални разходи за всички фондове на ДОО, а не само за фонд „Пенсии“.
Прецизирани са и разпоредбите, определящи реда за осигуряване на самоосигуряващите се пенсионери. Това е заложено в променените текстове на Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица.
Според новите регламенти в Наредбата за реда и начина за информиране на работниците и служителите и за отпускане и изплащане на гарантираните вземания при несъстоятелност на работодателя пък отпада задължението на НОИ да превежда социално- и здравноосигурителни вноски при изплащане на гарантирани вземания при несъстоятелност на работодателя.
След обнародването им в ДВ промените в осемте наредби ще бъдат публикувани и в рубриката Законодателство*Промени.
Източник: Министерски съвет