По-важни промени в данъчните закони за 2024 г.
Януари 03, 2024
1. По Закона за данък върху добавената...
От 1-ви април здравната вноска за безработните лица се повишава на 28,40 лева месечно. Увеличението е във връзка с по-високия размер от същата дата на минималния месечен осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, който става 710 лв.
Размерът на здравната вноска за безработни лица, които не получават обезщетение за безработица и не се осигуряват от държавата, се повишава от 1-ви април и дължимата сума месечно ще е 28,40 лева. От НАП информират за предстоящото увеличение на осигурителната тежест за лицата, които сами плащат задължителните си здравни вноски и не са регистрирани като самоосигуряващи се по смисъла на Кодекса за социално осигуряване.
Размерът на осигурителната вноска е регламентиран в ЗЗО, напомнят от институцията и уточняват, че причината за ръста е по-високият минимален осигурителен доход за самоосигуряващите се лица.
Според Закона за здравното осигуряване, неосигурените на друго основание се осигуряват върху доход, не по-малък от половината от минималния месечен доход за самоосигуряващите се лица. Така, здравноосигурителната вноска за тях се изчислява в размер на 8% върху месечен осигурителен доход не по-малко от 355 лв. и не повече от 3400 лв. месечно.
Вноската за здравно осигуряване трябва да бъде платена до 25-то число на месеца, следващ месеца, за който се отнася. От приходната агенция припомнят и за разпоредбата, според която всички, за които възниква задължение сами да внасят здравноосигурителните си вноски, подават в НАП декларация Образец 7. Срокът, в който декларацията трябва да бъде подадена, е отново 25-то число на месеца, следващ месеца, за който е възникнало задължението за внасяне на здравноосигурителните вноски. за неспазване на изискването санкцията е от 500 до 1000 лева.
От НАП информират и за прекъсването на здравноосигурителните права на гражданите, които се осигуряват за своя сметка, и не са внесели повече от три дължими месечни вноски за период от 36 месеца. Възстановяването на прекъснатите права става с плащане на всички дължими здравноосигурителни вноски за последните 60 месеца. Справка за здравноосигурителния си статус, както и проверка на периодите, за които липсват здравноосигурителни вноски, задължените лица могат да направят чрез електронната услуга на НАП. Услугата е със свободен достъп.
Източник: НАП