Последици при непредприемане на действия по обявяв...
Януари 30, 2023
Немалко български фирми са със...
Според данните на Института за пазарна икономика за поредна година символичната дата, която наричаме "ден на свобода от правителството" се измества напред във времето и през настоящата 2016 г. ще работим до 6-ти май, за да попълним държавната хазна.
Известният по света като Tax Freedom Day се пресмята като се съпоставят приходите в консолидирания бюджет на държавата (без помощите) спрямо БВП на страната. Изчислението се прави само по официални данни или прогнози на правителството, а помощите се изключват от метките, тъй като това са основно европейски средства и не идват пряко от данъко платците.
Според проучванията на ИПИ през 2016 г. българите ще изработят средно по 241 млн. лв. за един календарен ден, измерено чрез очаквания заложен в Бюджет 2016 БВП. Това означава, че за да бъдат осигурени предвидените над 30 млрд. лв. национални приходи в бюджета са необходими малко над 126 дни.
Реално това означава, че данъчната тежест расте и е на най-високите си нива през последните няколко години. В анализа си Института за пазарна икономика посочва, че този процес е съпроводен и с увеличаването на бюджетния дефицит след 2013 г., който предполага и т. нар. дни за отработване - това са дните, които в бъдеще ще трябва да изработим, за да попълним текущата дупка в бюджета. Данните сочат, че през 2016 г. ще останат близо 8 дни за отработване, а само за последните три години (2014-2016) натрупаният бюджетен дефицит (над 7 млрд. лв.) се равнява на пълен месец, в които данъкоплатците трябва да работят само за държавата.
От ИПИ обръщат внимание, че изчисленията представляват осреднение стойности и за работещите българи, които плащат коректно своите данъци, внасят осигуровки и са активни потребители, тоест пълнят хазната с ДДС и акцизи, денят на свобода от правителството може да се отложи още, докато за незаетите на пазара на труда или работещите в сивия сектор този ден идва много по-рано.
Разпределението в дни, необходими за плащането на задълженията ни към държавата, е следното:
Източник: ИПИ, изображение: Инфограф