По-важни промени в данъчните закони за 2024 г.
Януари 03, 2024
1. По Закона за данък върху добавената...
На вчерашното си заседание евродепутатите гласуваха с 508 гласа „за“, 108 „против“ и 85 „въздържал се“ резолюция относно по-справедливото корпоративно данъчно облагане в Европа. Исканеията са мултинационалните компании да дават отделни финансови отчети за всяка страна, въвеждане на обща, консолидирана данъчна основа, общи определения на данъчните условия и повече прозрачност и отчетност за данъчните сделки на страните от ЕС.
В прессъобщението на ЕП се казва, че плащането на данъците от страна на мултинационалните компании следва да бъде там, където е създадена стойността. В днешната данъчна конкуренция евродепутатите веждат негативна тенденция за агресивно данъчно планиране и укриване на данъци без никаква договорена рамка. Освен несправедливо разпределение на данъчната тежест между големите фирми и малките и средните предприятия, това води и до загубата на постъпления в хазната.
Препоръките на парламента са:
Според депутатите най-добрият метод за постигане на това е чрез слагане на край на преференциалните режими, несъответствията между националните данъчни системи, както и въвеждането на обща европейска консолидирана данъчна основа (CCCTB).
В текста на приетата резолюция е подчертано, че разкритията „Люкслийкс“ са направени от разследващи журналисти на базата на информация, предоставена от бившия служител Антоан Делтур, който в момента е подсъдим в Люксембург.
Авторите на доклада, подготвен от специалната комисия на ЕП за данъчните постановления и приет на 25 ноември, споделят, че установяването на контакт с мултинационалните компании за уточняване на фактите относно техните договорености с данъчните власти в отделни държави не е лесно. „Можехме да се справим по-добре, ако нямаше силна съпротива от важни фактори, от някои страни-членки и от Комисията. Не можахме да получим много важни документи, а в много други част от информацията не бе достъпна.“, посочва г-н Тойрер.
Много от фирмите, поканени да дадат разяснения, са отказали първоначално. В крайна сметка, представители на компании като Amazon, Facebook, Google, IKEA, банковата група HSBC и други са се явили в ЕП в средата на ноември - дни преди разглеждането на доклада в пленарна зала.
Според Михаел Тойрер приетият доклад е „висококачествен анализ на нелоялните, нелегитимни и отчасти незаконни практики, свързани с избягването на данъци от мултинационалните компании“. „Това е крайпътен камък към ефективна регулаторна рамка, която би позволила лоялна данъчна конкуренция в икономиката.“, допълва той.
Източник: ЕП
Снимка: ЕП