Вие сте тук

Прекратяване на изпълнителното дело при бездействие

Прекратяване на изпълнителното дело при бездействие

Изпълнителното производство се прекратява на основание чл. 433, ал. 1, т. 8 ГПК, ако взискателят не е поискал извършването на изпълнителни действия в продължение на 2 години.

Прекратяването на изпълнителното производство поради т.нар."перемпция" настъпва по силата на закона, а съдебният изпълнител може само да прогласи в постановление вече настъпилото прекратяване, когато установи осъществяването на съответните правно релевантни факти. Без правно значение е дали съдебният изпълнител ще постанови акт за прекратяване на принудителното изпълнение и кога ще направи това. Прекратяването на изпълнителното производство става по право, като новата давност е започнала да тече от предприемането на последното по време валидно изпълнително действие.

Предпоставките за прекратяване на изпълнението по силата на закона са две:  непредприемане на изпълнителни действия по молба на взискателя и изтичане на двегодишен преклузивен срок.

Следва да се има предвид, че давността се прекъсва от предприемането на кое да е изпълнително действие в рамките на определен изпълнителен способ (независимо от това дали прилагането му е поискано от взискателя и или е предприето по инициатива на частния съдебен изпълнител по възлагане на взискателя съгласно чл. 18, ал. 1 ЗЧСИ ) - насочването на изпълнението чрез налагане на запор или възбрана, присъединяването на кредитора, възлагането на вземане за събиране или вместо плащане, извършване на опис и оценка на вещ, назначаването на пазач, насрочването и извършването на продан и т.н. до постъпването на парични суми от проданта или на плащания от трети задължени лица.

Следва да се има предвид, че не са изпълнителни действия и не прекъсват давността образуването на изпълнително дело, изпращането и връчването на покана за доброволно изпълнение, проучването на имущественото състояние на длъжника, извършването на справки, набавянето на документи, книжа и др., назначаването на експертиза за определяне непогасения остатък от дълга, извършването на разпределение, плащането въз основа на влязлото в сила разпределение и др. 


Източник: Съдебна практика на ВКС