Изменение на Наредбата за служебните командировки...
Април 05, 2023
С постановление № 45 от 22 март 2023 г...
Борбата с данъчните измами трябва да бъде основен приоритет на ЕС. Това е официалната позиция, публикувана в интернет страницата на Европейския парламент, по въпросите на данъчното облагане.
В гласуваното вчера в ЕП становище по Годишния доклад относно данъчното облагане е подчертана водещата роля на Европейската комисия и страните - членки на ЕС в обсъждането на мерките за борба с данъчните измами и агресивното данъчно планиране. Резолюцията е прита с 444 гласа "За" срещу 110 "Против" и 41 въздържали се и ще бъде в основата на по-нататъшната работа на Европарламента и специалната комисия на ЕП по данъчни постановления и други мерки, сходни по естество или въздействие.
В текста на становището е изказана положителна оценка относно пакета от мерки за "данъчна прозрачност", приет от ЕК на 18 март, но се изисква през следващите няколко месеца да бъдат внесени по-нататъшни ефективни предложения за ограничаване укриването на данъци и избягването на данъчно облагане чрез офшорни данъчни убежища. Другият акцент, който поставя становището на ЕП, е предприемането на незабавни действия за гарантиране на социалносправедливо данъчно облагане, както и на данъчна политика, която да гарантира растежа на бизнеса.
Критики са отправени към страните - членки на ЕС, които позволяват на своите данъчни администрации да нарушават свободната конкуренция като облекчават данъчната тежест на отделни корпорации, като им позволяват да платят по-ниски данъци (например, в полза на мултинационални компании, но не и на местни фирми).
В становището на евродепутатите са направени и редица препоръки във връзка с данъчната политика на страните в Евросъюза:
В текста на Резолюция на Европейския парламент от 25 март 2015 г. относно Годишния доклад в областта на данъчното облагане е подчертана необходимостта от координирани действия на равнище ЕС, включително в контекста на Кодекса за поведение при данъчното облагане на предприятията, с цел да се прилагат стандартите за прозрачност по отношение на трети държави и е отправен призив към Комисията и държавите членки да включат тези стандарти в бъдещи търговски споразумения.
Текстът на резолюцията в нейния неокончателен вариант, публикуван в сайта на ЕП с дата 26 март, може да бъде изтегелен от тук.
Източник: Европейски парламент