По-важни промени в данъчните закони за 2024 г.
Януари 03, 2024
1. По Закона за данък върху добавената...
В Закона за данък върху добавената стойност са регламентирани две основни данъчни преференции - специален ред за начисляване на ДДС и съкратен 30-дневен срок за възстановяване на ДДС при реализиране на инвестиционен проект и намалена данъчна ставка в размер 9% за настаняване, предоставяно в хотели и подобни заведения.
В изложението по-долу са представени същността, целта и законовата регламентация на преференциите, както и условията за тяхното прилагане. Информацията е извлечение от публикувания в интернет страницата на Министерство на финансите бюлетин Данъчни преференции и преференциални данъчни режими в България - Преглед 2015.
Данъчни преференции и облекчения, регламентирани в ЗДДС
Специален ред за начисляване на данък върху добавената стойност при внос и съкратен 30-дневен срок за възстановяване на ДДС при реализиране на инвестиционен проект
По своята същност тази данъчна преференция е схема за минимална помощ по смисъла на Регламент (ЕС) № 1407/2013. Регламентирана е в чл. 57 (Начисляване от вносителя на данъка при внос), чл. 164 - чл. 167 (Специален ред за начисляване на данък при внос, Съкратен 30-дневен срок за възстановяване на данък, Издаване на разрешение и Отказ за издаване и отнемане на разрешението) от ЗДДС и дава право на данъчно задълженото лице да начисли самостоятелно данъка при внос на стоки вместо митническите органи за данъчния период, през който е възникнало данъчното събитие, ако има разрешение, издадено от министъра на финансите. При тези условия митническите органи допускат вдигане на стоките, без данъкът да е ефективно внесен или обезпечен, като за същия данъчен период вносителят има право на данъчен кредит за начисления данък.
Чрез мярката се насърчават предприятия, които инвестират в страната, като се позволява на тези компании ефективно да не плащат ДДС при внос. С цел избягване на дискриминацията в потреблението на стоки при внос и доставки на територията на страната е въведено ускорено възстановяване на платения ДДС от същите компании за доставки на територията на страната. Срокът за възстановяване е 30 дни.
За да се възползват от данъчната преференция е необходимо данъчно задължените лица да отговарят на следните изисквания:
1. Реализация на инвестиционен проект, одобрен от министъра на финансите. Одобряване на инвестиционния проект е допустимо при наличие едновременно на следните обстоятелства (Чл. 166., ал.2 от ЗДДС):
За получаване на разрешение за прилагане на преферeнцията лицето трябва да подаде искане, придружено със съответните документи, доказващи същността на проекта, икономическата му целесъобразност и рентабилност, финансовото състояние на данъчно задълженото лице, възможността му за финансиране и изпълнение на проекта, потвърдени от регистриран одитор. Министърът на финансите издава разрешение в едномесечен срок от постъпване на искането, ако са налице съответните условия. Когато съгласно Закона за държавните помощи и правилника за прилагането му се изисква уведомяване на Европейската комисия, разрешението се издава в едномесечен срок от датата на решението на Европейската комисия, с което се разрешава предоставянето на помощта.
2. Регистрация по закона - кандидатстващите за прилагане на специалния ред за начисляване на данък върху добавената стойност при внос и съкратен 30-дневен срок за възстановяване на данък върху добавената стойност, следва да бъдат регистрирани лица по смисъла на ЗДДС.
3. Липса на изискуеми и неизплатени данъчни и осигурителни задължения, доказана с удостоверения, издадени от НАП.
Не могат да ползват преференцията данъчно задължени лица, които:
Получените минимални помощи по чл. 166, ал. 3, т. 6 и 7 , независимо от тяхната форма и източник, за последните три данъчни години, включително текущата, не трябва да надхвърлят праг от левовата равностойност на 200 000 евро. За предприятията, които осъществяват автомобилни товарни превози за чужда сметка или срещу възнаграждение прагът е левовата равностойност на 100 000 евро, като в помощта не се включват разходи за придобиване на товарни автомобили за сухопътен транспорт. Тези прагове се прилагат, независимо от това дали помощта се финансира изцяло или частично с ресурси на Европейския съюз ( ал.4 (Нова - ДВ, бр. 105 от 2014 г., в сила от 01.01.2015 г.)) .
Според ал. 5 на същия член от Закона за данък върху добавената стойност минималната помощ за одобрения инвестиционен проект се натрупва:
Срокове
Лицата, получили разрешение от Министерството на финансите за прилагане на специалния ред по ЗДДС преди 1 януари 2015 г., следва да подават в министерството информация относно изпълнението на инвестиционния проект за годината на издаване на разрешението и за следващата календарна година – в срок до 20-ти януари на годината, следваща годината, за която се отнася информацията. За остатъка от периода на изпълнение на инвестиционния проект – в срок до 20-то число на месеца, следващ месеца на изтичане на срока на решението.
Намалена данъчна ставка в размер 9% за настаняване, предоставяно в хотели и подобни заведения
Намалената данъчна ставка се прилага за доставки на услуги по настаняване, предоставяно в хотели и подобни заведения, включително предоставянето на ваканционно настаняване и отдаване под наем на места за площадки за къмпинг или каравани. Целта на преференцията е стимулиране развитието на туризма в България като стратегически отрасъл.
За ползване на тази данъчна преференция достъвчикът на услугата трябва да отговаря на следните условия:
Намалената данъчна ставка по чл. 66, ал. 2 от ЗДДС е приложима по отношение на всеки получател на услугата ”настаняване”- туроператори, туристически агенти и други юридически и физически лица.
За да бъдат третирана като “настаняване”, доставката на услуга следва да бъде предоставена на свой риск и за своя сметка, без тази услуга да бъде предоставена към доставчика от трети лица.
Източник: Министерство на финансите