По-важни промени в данъчните закони за 2024 г.
Януари 03, 2024
1. По Закона за данък върху добавената...
Когато самоосигуряващо се лице в качеството си на собственик на търговско дружество, е платец на доходи от наем, би могло да се сблъска с два ключови въпроса:
Следва ли да удържа, декларира и внася данък от посочения наем:
На едно такова запитване от м.май 2017 г. от НАП дават становище, според което:
В чл. 44 от ЗДДФЛ се изисква авансовият данък за доходи от наем да се удържа и внася при изплащане на дохода от платеца, когато той е предприятие или самоосигуряващо се лице. Така механизмът за авансово облагане на тези доходи се доближава в максимална степен до възприетия за доходи от извънтрудови правоотношения. Когато платец на дохода /наемател/ е предприятие или самоосигуряващо се лице, авансовият данък трябва да се определя и удържа от предприятието или самоосигуряващото се лице, а когато платецът на дохода е физическо лице – наемодателят ще има отново задължението да определя и внася авансовия си данък. В тази връзка определянето и удържането на авансовия данък от платеца на дохода – предприятие или самоосигуряващо се лице, следва да се извършва във всички случаи на изплащане на доходи от наем, без значение размер на дохода и начина на плащане на дохода.
Режимът за удържане и внасяне на авансов данък от платци на доходи от наем /наематели/, които са самоосигуряващи се лица, се отнася само за случаите, когато те изплащат доход от наем, в качеството си на такива. Тоест, ако самоосигуряващо се лице, упражняващо свободна професия, плаща доход по договор за наем с физическо лице за имот, който ползва за жилищни нужди, лицето не следва да прилага чл. 44, ал. 4 и 5 от ЗДДФЛ, независимо че има статут на самоосигуряващо се лице. Задължението за удържане и внасяне на авансов данък за дохода от наем ще е налице, когато лицето плаща наем за имот, използван при упражняването на свободната професия /офис и др.подобни/.
Следователно в случай, че наетият имот се ползва като жилище, въпросното самоосигуряващо се лице,съдружник в ЕООД, не следва да удържа авансов данък, тъй като няма регистрация в регистър „Булстат“ като лице, упражняващо свободна професия и този наем не е свързан с такава дейност.
При условие, че наетият имот се ползва за дейността на ЕООД, то следва наемните отношения да се договорят между наемодателя и дружеството, тъй като дейността се извършва чрез дружеството. В този случай, съгласно чл. 44, ал. 4 от ЗДДФЛ, когато платецът на дохода от наем или друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество е предприятие, размерът на данъка ще се определя и данъкът ще се удържа от платеца на дохода /дружеството/ при изплащането му. В тези случаи размерът на дължимия авансов данък се определя, като облагаемият доход се умножи по данъчна ставка 10 на сто.
Източник: НАП/Въпроси и отговори