По-важни промени в данъчните закони за 2024 г.
Януари 03, 2024
1. По Закона за данък върху добавената...
Поради бързо разрастващия се сегмент на Игрите на късмета и нарастващия брой печеливши, идва и въпросът: Облагат ли се тези доходи, придобити през годината?
Групите, които са заинтерисовани от това, са самите печеливши и данъчно-счетоводните консултанти. Първата група иска да знае дали дължи данъци на държавната хазна и в какъв размер, дали трябва да подават данъчна декларация. И тук идва ролята на втората група, посочена по горе, която трябва да даде най-точния и безпристрастен отговор на късметлиите.
Игрите трябва да се разделят на няколко групи – хазартни игри, организирани томболи и игри, в които участниците трябва да проявяват знания, сръчност и умения.
В Закона за данъците върху доходите на физическите лица/ЗДДФЛ/ е описано кои са доходите от източници в Република България. В конкретния случай, който разглеждаме, има точна разпоредба в Закона – чл. 8, ал. 6, т. 2:
Чл. 8 Доходи от източници в Република България
(6) От източник в Република България са и следните доходи, начислени/изплатени от местни лица, от търговски представителства, както и от място на стопанска дейност или определена база в Република България:
т. 2. парични и предметни награди от игри, състезания и конкурси, които не са предоставени от работодател или възложител
Оттук следва, че всяка парична или предметна награда, независимо дали е изплатена сумата или не е изплатена сумата, дали е предадена предметната награда в притежание на печелившия или не е предадена наградата, е доход на физическото лице.
Важният момент е кога наградата се класифицира като облагаема и кога не. Това е заложено в разпоредбите на ЗДДФЛ – чл. 13, ал. 1, т. 20 и т. 21:
Чл. 13. (1) Не са облагаеми:
т. 20. паричните и предметните печалби, получени от участие в хазартни игри по смисъла на Закона за хазарта;
т. 21. паричните и предметните печалби, получени от участие в игри, различни от тези по т. 20, при които печалбата се определя на случаен принцип
В чл. 13, ал. 1 т. 20 е посочено изрично, че става въпрос за игри по смисъла на Закона за хазарта /ЗХ/ и тук е моментът да разгледаме кои игри са хазартни и попадат в тази категория. Това са всички игри, които са получили лиценз от Държавната комисия по хазарта и изпълняват следното изискване - да е направен залог срещу очаквана насрещна печалба. Точното определение за хазартна игра е посочено в чл. 2, ал. 1 от ЗХ:
Чл. 2. (1) Хазарт е всяка игра на случайността, в която има залог и може да се получи печалба или да се загуби залогът.
В допълнителните наредби на ЗХ е посочено валидно определение за залог:
§ 1. По смисъла на този закон:
1. "Залог" е всяко плащане на пари, пряко или под друга форма, за участие в хазартна игра с цел получаване на печалба.
В момента на територията на страната, както започнахме статията, има разрастване на тези игри и популярните сред тях са Лото игрите (Еврошанс, Бинго Милиони и др.) както и игри с моментни печалби от талони за изтриване на маркировка, под която е заложена евентуална печалба (такава е игра е Печалба за цял живот, Лото + и др.). Всички тези игри се организират по Закона за хазарта и са получили необходимия лиценз. Също така игрите, организирани от Български спортен тотализатор, са организирани по ЗХ. Другата популярна игра е Еврофутбол – залози за определени спортни мероприятия.
Следователно всички печалби от изброените и подобни на тях игри, които се организират по ЗХ, са необлагаеми доходи за физическите лица и не подлежат на деклариране от физическите лица в годишните данъчни декларации.
Другата хипотеза за необлагаеми доходи от игри, която е посочена в чл. 13, ал. 1, т. 21 от ЗДДФЛ, е също така бързо разрастващият се сегмент на томболите, организирани с цел промотиране на дадена търговска марка или продукт. Тук е необходимо да се обърне внимание на случайността - единственото нещо, което е направило физическото лице, е да изпрати SMS или да попълни необходимия талон с посочени единствено име и телефон за контакти. Томболите по супермаркетите, които предоставят предметна награда в следствие на направена покупка, също са в категорията на случай за необлагаем доход. Следователно всички игри на случайността, в които не се изисква да се проявяват умствени способности и физически умения, за да се достигне до определен жребии за избиране на печелившия, са необлагаеми доходи и също като печалбите от хазартни игри не подлежат на деклариране.
Тук е моментът да се отбележи, че ако има условие в промо игрите да се отговаря на въпроси или да се изпълняват някакви физически задачи, за да се участва в жребия за победител, избягваме от горната хипотеза и попадаме в хипотезата на Закона по общия ред за облагане на доходите.
Сега, след като сме разгледали кои са необлагаеми печалби, ще отбележим и кои са облагаемите печалби по ЗДДФЛ – това са всички игри, различни от разпоредбите на чл. 13, ал. 1, т. 21. Това са игри, изискващи знания и умения, викторини, състезания за сръчност и други. Най–популярни от този вид са Стани богат, Сделка или не, Биг Брадър. Това са игри, в които се изискват уменията на самите участници. Доходите от тях са облагаеми по чл. 35, т. 2 от ЗДДФЛ:
Чл. 35. Облагаемият доход е брутната сума на облагаемите доходи, придобити през данъчната година от:
т. 2. парични и предметни награди от игри, от състезания и конкурси, които не са предоставени от работодател или възложител;
Тези доходи се облагат с данък и се декларират с годишната данъчна декларация. При тях няма нормативно признати разходи и се облагат с 10% данък върху брутната сума.
Пример: Ако имам печалба от Стани богат – трябва да поискам служебна бележка по образец, че съм получил дохода, след това до 30.04. на година, следваща годината на придобиване на дохода, си попълвам данъчна декларация, в която посочвам спечелената сума 3000.00 лв. и данъкът ми е 300.00 лв.
След като показахме основните хипотези, можем да обобщим, че е важно да се разглеждат по детайлно условията на игрите, за да може да се уточни в коя от групите доходи попадат печалбите от тях.